Dekorowanie pierników

W tym roku postanowiłam sama zrobić lukier i pięknie ozdobić pierniczki na święta. Z tego względu wypróbowałam kilka sposobów wykonania lukru i ten okazał się najlepszy! Lukier z kurzym białkiem jest śnieżnobiały, wręcz idealny do pierniczków! Dodatkowo ma bardzo dobrą konsystencję!

Po sprawdzeniu, który lukier jest najlepszy zostało już tylko uzbroić się w ozdoby i zacząć dekorowanie! Muszę przyznać, że jest to bardzo czasochłonne zajęcie, ale jeśli zależy Ci na pięknych domowych pierniczkach to warto, przeznaczyć na to swój czas! Ponad to jak zawsze przy temacie pierniczków, wspomnę o tym, że tak pięknie, ręcznie ozdobionych pierniczków można użyć, jako prezentu dla znajomych i przyjaciół!

Składniki

  • 150 g cukru pudru
  • 1 białko
  • kilka kropel cytryny
  • 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej

Sposób przygotowania

Lukier:

Cukier puder i skrobię przesiać przez sitko, dodać białko jajka i kilka kropli soku z cytryny, zmiksować, aż powstanie gładki lukier.

Miąższ z cytryny oraz pestki nie mogą się dostać do lukru.

Jeśli lukier będzie za gęsty to dodać jeszcze kilka kropli soku z cytryny. Jeśli jest za rzadki to skrobi ziemniaczanej.

Proporcja na większą ilość lukru:
430 g cukru pudru, 2 białka, 3 łyżeczki skrobi ziemniaczanej, kilka kropel soku z cytryny.

Barwnik:

Do zabarwiania lukru najlepsze są żelowe barwniki, nie wpływają one na konsystencję lukru  (lub ciast).

Najlepiej nakładać je wykałaczką, wystarczy tylko kropelka, aby zabarwić lukier. Oczywiście ilość barwnika należy dostosować do tego, jaki kolor chce się uzyskać.

Dekorowanie:

Aby dekorować lukier przełożyć do rękawa cukierniczego lub specjalnie do tego przeznaczonych pojemniczków.

Można też użyć zamykanych woreczków, przy których należy  odciąć jeden czubek z rogu.

Brak komentarzy